Další ročníky

Projekty > Eskapády > Ročník Eskapády
16.11. 2011 - 23.11. 2011 Praha

Eskapády 2011

Tisková zpráva

ESKAPÁDY 2011

„Filmová přehlídka 16mm filmu pro informaci a osvěžení paměti“

 

Ve dnech 16.11. – 23.11.2011 proběhne v Praze /kina Atlas a Mat, kluby Unijazz, Cross a Utopia, knihkupectví Řehoře Samsy/ již 8. ročník filmové přehlídky Eskapády. Klade si za cíl seznámit diváky se zajímavými českými filmy naší nedávné historie a nevyhýbá se ani filmům neznámým nebo dobově poplatným.

Letošní přehlídka je realizována na 16mm filmových kopiích. V době nastupující digitalizace chceme divákům připomenout tento kdysi rozšířený filmový formát a to především prostřednictvím atmosféry malých kin a klubových promítání.

Před projekcemi budou krátké odborné úvody a na vybrané tituly jsou pozváni zajímaví hosté. Některé kopie mají anglické nebo francouzské titulky.

Letošní ročník je jako obvykle rozdělen na několik programových cyklů.

Zahajovací představení je věnováno čerstvému osmdesátníkovi Jiřímu Suchému, textaři, zpěvákovi, herci, ale i režisérovi filmu Nevěsta. Méně známou skutečností je, že Suchý byl také sběratel a fanda „šestnáctek“.

Filmová loučení připomenou tří rozdílné osobnosti naší kinematografie, které nás letos opustily – Otakara Vávru /První parta/, Arnošta Lustiga /Démanty noci/ a Jiřinu Švorcovou /Král Šumavy/.

17. listopadu  uvedeme v kině Mat i v klubu Unijazz zajímavý dokument Něžná revoluce, který vznikl hned začátkem roku 1990 v tehdejším Krátkém filmu.

V cyklu film a mládež promítneme zcela zapomenutý film Okurkový hrdina, jediný režijní počin režiséra Čestmíra Mlíkovského. Další letošní jubilantka, scénáristka Jelena Mašínová, je podepsána pod filmem 7 zabitých, popisujícím týden ze života jedné zdravotní sestry, který režíroval Pavel Kohout v roce 1965 

Zpestřením přehlídky bude projekce němého filmu Svatý Václav /1929/ s hudebním doprovodem a dvou střihových dokumentů z roku 1968 Dějiny čs. kinematografie.

Cyklus špióni a diverzanti představí dokumentárně natočený film scénáristy Jana Procházky Anděl blažené smrti a dva normalizační výtvory, dnes budící spíše trpký úsměv, Akce v Istanbulu a Člověk není sám.

Vynikající zpěvačku, ale i herečku Hanu Hegerovou připomeneme na závěr přehlídky její hlavní rolí ve filmu Karla Kachyni Naděje, kde zazářila po boku Rudolfa Hrušínského.

 

Přehlídku Eskapády 2011 pořádá Kulturním Centrem MEANDR /www.kcmeandr.cz/.

Tiskové informace jsme ochotni zodpovědět na adrese martin.plitz@seznam.cz telefon 251 555 080 nebo 777 064 346 kontakt: MgA.Martin Plitz.

 

Přehlídku Eskapády 2011  firma Ecotoner. Byla realizována Kulturním Centrem MEANDR.