Další ročníky

Projekty > Eskapády > Ročník Eskapády
20.11. 2008 - 01.12. 2008

Eskapády 2008

5. Filmová přehlídka pro informaci a osvěžení paměti

10.denní retrospektivní přehlídka filmů Eskapády 2008, s podtitulem „ pro informaci a osvěžení paměti“, formou výběrových filmů domácí kinematografie, informovala místní zájemce o retrospektivní filmy, cizojazyčné komunity a skupiny mládeže z pozvaných zemí E.U. .

V nekomerční přehlídce se v několika sekcích, které informují o historii, literatuře, dogmatech, uměleckých směrech a době, kdy filmy vznikaly, promítly filmy těchto režisérů:

K.Degla, A.Novotného,M.Friče, E.Schorma, J.Rovenského, J.Schmidta, J.Menzela, O.Vávry, J.Poláka, H.Bočana, J.Jireše, V.Trapla, K.Steklého, J.Herze, V.Chytilové a jednoho německého režiséra R.W.Fassbindera.

Sekce

 • Film a Ideologie 
 • Film a Mládež 
 • Film a Literatura 
 • Čs.-něm.vztahy 
 • Praha ve filmu

Z počátků němého filmu v českých zemích byl promítán film Stavitel chrámu, který jako jediný byldoprovázen unikátní hudební improvizací skupiny Bob Saint Clair; dále např. filmy inspirované M.Kunderou Žert a Nikdo se nebude smát, které jsme uvedli k jeho blízkým 80tinám. V literární sekci jsme dále představili zajímavé a málo hrané snímky, jako jsou filmy Smrt si říká Engelchen, Hlídač č.47 nebo Škvoreckého flanďácký Farářův konec., sáhli jsme i ke klasikám E.Basse, resp. M Friče o „kulaté práci“ filmu Lidé z maringotek nebo K.Havlíčka Petrolejové lampy režiséra Juraje Herze .

V profilech P.Juráčka jsme uvedli film J.Schmidta Konec srpna v hotelu Ozón a neopomenuli jsme zařadit i filmy, které jsou pravidelnou součástí projektu Eskapády, a to tentokrát pojednávající o krizovém vývoji roku 1968. Jeden z nich, téměř neznámý, o rebelujících pražských taxikářích Za volantech nepřítel nebo film podle skutečných událostí Tobě hrana zvonit nebude a hudební férie na bruslích a také málo hraný film Strašná žena, který byl ve své době brán jako satira na televizní diskusní pořady. Z vojenského prostředí byl nasazen velkofilm Sokolovo, který je především velkolepou přehlídkou vojenské techniky, ale i dokladem o toho, že tyto filmy měly v minulém režimu zelenou, ale ne vždy se tvůrcům podařilo vše jak chtěli.

V sekci o Praze jsme zařadili kromě již zmíněného Stavitele chrámu i zajímavý experimentální film V.Chytilové Praha, neklidné srdce Evropy, jenž zapadá i do zamýšleného profilu několika režisérů, kteří se pokusili zfilmovat Hrabala v šedesátých letech v povídkovém filmu Perličky na dně.

V sekci film a mládež se tentokrát jsme zařadili filmy F.Feniče Džusový román a Pět holek na krku od E.Schorma, které ve své době vzbudily značný zájem a zároveň nebyly vládnoucí garniturou brány jako správná informace o socialistické mládeži!

A konečně, v sekci Čs.-něm.vztahů filmy režiséra R.W.Fassbindera Bohové moru a Manželství Marie Braunové, které ilustrují různé pohledy na německou kinematografii 60.-70tých let.

Všechny filmy byly promítány z 35mm formátu a byly opatřeny anglickými titulky, takže zahraniční studenti a návštěvníci měli jedinečnou příležitost tuto přehlídku navštívit! Některé z nich byly ve skvělé kvalitě, zapůjčené NFA, který některé kopie téměř nepůjčuje.

Seznam kin

 • Kino MAT 
 • Klub UNIJAZZ 
 • Klub CROSS 
 • Městská knihovna 
 • Kino AERO 
 • Kavárna SAMSA 
 • Kino OKO

Projekt byl realizován Kulturním Centrem MEANDR z Prahy 7 v partnerství Hl.Města Prahy a za podpory Čs.-něm.fondu budoucnosti 

Účastníci

Česká republika

Lukáš Slovák 
Karel Frýd 
Nikola Geoirgieová 
Eliška Římalová 
Nina Masopustová, 
Adéla Kovářová

Německo

Thomas Mende 
Richard Leue 
Felix Olbrich 
Christina Baumann 
Ana Fernando

Polsko

Szylwia Lutkiewitz 
Marta Biala 
Kamil Kminkowski

Slovensko

Tomáš Martinkovič
Michal Beňa 
Michael Levy