Další ročníky

Projekty > Eskapády > Ročník Eskapády
20.11. 2007 - 01.12. 2007

Eskapády 2007

Záměrem 10.denní retrospektivní přehlídky filmů, Eskapády 2007, je formou domácí kinematografie informovat mladé lidi z Čech a ze zemí E.U.o České rep., určitých uměleckých cestách, době a o propojení filmu s literaturou. V přehlídce jsou zastoupeny filmy od režisérských klasiků G.Machatého, M.Friče, J.Krejčíka, J.Poláka, Z.Brynycha, K.Zemana, F.Vláčila, K.Kachyni, V.Jasného, J.Herze, V.Chytilové a současných M.Zábranského, P.Nikolaeva, I.Trajkova.

Filmy

V pořadí již 5. desetidenní filmová přehlídka s diskuzemi, hosty, s návštěvami škol, kulturních institucí, výlety a doporovodným programem pro 4 evropské země, který je zároveň otevřený i pro veřejnost a školy.

Z počátků zvukového filmu v českých zemích bude promítán například film Ze soboty na neděli, Gustava Machatého dále např. slavné filmy Transport z ráje a Všichni dobří rodáci a zajímavé a málo hraná díla jako jsou filmy Adelheid a Údolí včel od F.Vláčila, Kočár do Vídně nebo Ať žije republika od K.Kachyni. V profilech režisérky V.Chytilové uvedeme Ovoce stromů rajských a Sedmikrásky a režiséra a scénáristy P.Juráčka Každý mladý muž, kde hraje i bývalý prezident V.Havel nebo zajímavé a nadčasové scifi Ikarie XB 1, který i díky širokoúhlému formátu určitě potěší návštěvníky kina. Neopomenuli jsme předvést i film z trochu propagandistické éry, téměř neznámý o rebelujících pražských taxikářích z krizového roků 1968. Za volantech nepřítel a hudební a také málo hraný film Straka v hrsti, který byl ve své době pro otevřené erotické scény a účasti skupiny Pražský Výběr zakázán. Dále jsme v předpremiéře zařadili experimentální dílo I.Trajkova Movie a prvně v Praze na 35mm kopii a s anglickými titulky film …a bude hůř, Petra Nikolaeva, podle kultovního románu Jana Pelce, o máničkách, sexu, policejních represích a touze po svobodě, tímto budou možnost i cizojazyční obyvatelé Prahy tento film vidět a pochopit ve slangové češtině.

Výlety

Přehlídka bude okořeněna o přednášky, hosty a tématické návštěvy filmových ateliérů Barrandov.

Celá přehlídka je rozložena na část filmovou, poznávací a workshopy. Pro projekt jsme získali skvělé kino Atlas na Florenci, které nám vytvořilo perfektní zázemí a variabilitu v podobě dvou sálů. Vlastní zahájení proběhne v tomto prostoru v pátek 28.9. od 20h, filmem Movie, kterého se zúčastní i režisér filmu I.Trajkov .

Všechny filmy budou promítány z 35mm formátu a jsou opatřeny anglickými titulky, takže zahraniční studenti a návštěvníci mají jedinečnou příležitost tuto přehlídku navštívit! Některé z nich jsou širokoúhlé a ve skvělé kvalitě, zapůjčené NFA, které některé kopie téměř nepůjčuje.

Projekt byl realizován Kulturním Centrem MEANDR z Prahy 7 za podopory Hl.Města Prahy a Česko-německého fondu budoucnosti.