Další ročníky

Projekty > Eskapády > Ročník Eskapády
20.09. 2006 - 07.10. 2006 Kino Atlas Praha

Eskapády 2006

Záměrem 10.denní retrospektivní přehlídky filmů, Eskapády 2006, Kulturního Centra MEANDR z Prahy 7, je formou domácí kinematografie informovat mladé lidi ze tří zemí a České rep. o určitých uměleckých cestách, inspirované literaturou prostřednictvím historických faktů. V přehlídce byly zastoupeny filmy režisérů jako je G.Machatého, O.Vávry, J.Jireše, V.Vančury, K.Zemana, A.Radoka, F.Vláčila, K.Kachyni, V.Jasného, M.Formana, J.Krejčíka, J.Menzela, V.Chytilové a dalších.

Z počátků kinematografie v českých zemích byl promítán například film Stavitel chrámu, dále např. slavné filmy Erotikon a Extáze G.Machatého a zajímavé a málo hraná díla jako jsou filmy Řeka J.Rovenského nebo Daleká cesta A.Radoka. Neopomenuli jsme i filmy Holubice a Markéta Lazarová, které jsou vrcholem a díky širokoúhlému formátu určitě potěšili návštěvníky. Dále něco z nové vlny od Formana, Lásky jedné plavovlásky a poetickou Valerii a týden divů od J.Jireše. Závěr bude patřit novějším, např. Vorlovu Kouři, Baladě pro banditu od V.Síse a na úplný závěr nasazujeme Happy End L.Lipského, málo prezentovaný film, který je zajímavý tím že je celý pozpátku.

Přehlídka byla okořeněna o přednášky, hosty a tématické návštěvy filmových ateliérů Barrandov.

Přehlídka byla součástí výměnného projektu Evropské Unie – YOUTH/MLÁDEŽ a kromě filmové veřejnosti se jí zúčastnilo i 21 mladých lidí z Polska, Itálie, Slovenska a z Čech.

Celá přehlídka byla rozložena na část filmovou, poznávací a workshopy. Pro projekt jsme tenkrát vybrali kino Atlas na Florenci, které nám vytvořilo perfektní zázemí a variabilitu v podobě dvou sálů. Vlastní zahájení proběhlo v tomto prostoru v pátek 29.9. od 18h, filmem Stavitel chrámu, který byl doprovázen živou hudbou.

Všechny filmy byly promítany z filmového pásu 35mm a jsou opatřeny anglickými titulkami nebo tlumočeny, takže zahraniční studenti a návštěvníci měly unikátní příložitost tuto přehlídku navštívit! Některé z nich jsou širokoúhlé a ve skvělé kvalitě, zapůjčené NFA.

Seznam účastníků

Česko

Lukáš Slovák 
Veronika Vopelková 
Nikol Uhlová 
Zuzana Pavlíčková 
Helena Plicková 
Martin Plitz 
Zdeněk Kovář

Slovensko

Andrej Kolenčík
Silva Szabová 
Juraj Borko 
Andrea Berková 
Matuš Vizár

Itálie

Alessandro Fusillo 
Nicola Santamaria 
Giampaolo Zagami 
Simone Sciarra 
Martina Sersante

Polsko

Karolina Pawlik
Olga Zuranska
Marika Pawlik
Ewa Siuda
Antoni Tramiel